Souzan Bachir

Souzan Bachir, PCC
Profesyonel Yönetici Koçu, Eğitmen

Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından (ICF) Profesyonel sertifikalı Koç (PCC) ünvanına 2009 yılında hak kazanan Souzan Bachir 25 yıllık profesyonel iş hayatının 15 yılında stratejik danışmanlık, koçluk ve eğitmenlik alanında çalışmalar yapmıştır. ICF Türkiye Derneğinin de Başkan Yardımcısı olan Souzan Bachir duygusal farkındalık, self-leadership, ilişki yönetimi, kültürlerarası iletişim ve takım koçluğu konularında uzmandır. Türkiye ve yurtdışında çokuluslu firmalara Takım ve Yönetici Koçluğu Çalışmaları ve Liderlik Atölyeleri düzenlemektedir. Eğitimlerini İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak vermektedir.

1966 Halep, Suriye doğumlu Souzan, ilk ve orta öğrenimini Halep Fransiscaine Fransızca okulunda, lise öğrenimini Suudi Arabistan International Jeddah College’de, ODTÜ İşletme bölümünde lisans ve 2002’de Yeditepe Üniversitesi Uluslararası İşletme dalında yüksek lisans yapmıştır.

Profesyonel anlamda iş hayatına, 1990 da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Projesi’nde Proje Uzmanı olarak başlayan Bachir, sırasıyla 1993 yılında BM Dünya Gıda Programı’nda Proje Yöneticisi 1994 yılında Suriye Arap Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Basın Danışmanlığı görevlerinde bulunduktan sonra İstanbul’a gelerek özel sektörde çalışmaya başlamıştır. 1996 yılında Temsa Termomekanik Sanayi A.Ş.’de İhracat Uzmanı olarak göreve başlamış, daha sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Bölge Müdürü görevine atanmış ve son olarak Uluslararası Pazarlama Müdürü görevinde bulunmuştur. 2003 yılında Uluslararası Pazarlama Danışmanlığı konusunda faaliyet gösteren Su Dış Ticaret Pazarlama ve Danışmanlık firmasını kurmuştur.

Souzan Bachir 2006 yılında The Coaches Training Institute kurumunun Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı “Co-Active Coaching” programının 116 saatlik eğitimini tamamlamış ve Uluslararası Koçluk Sertifikasını almış, 2007 yılında Neo Pi- R Kişilik Envanter Eğitimi’ni ve Değerlendirme Merkezi Değerlendirici Eğitimi’ni alarak Assess Değerlendirme Merkezi’nde “Freelance Assessor” olarak çalışmaya başlamıştır. 2008’de Center For Right Relationship kurumunun “Organization and Relationship Systems Coaching” , 2009’da bu programın ORSCC derecesini alarak sertifikasyonunu tamamlayan Bachir, 2008’de Team Coaching International kumrunun eğitimini alarak “Team Diagnostic Assessment” (Takım Değerlendirme ) aracının yetkili kullanıcısı olmuştur. The Coaches Training Institute kuruluşunun 10 aylık süren Liderlik Programını tamamlamıştır. Intercultural Development Inventory (IDI) aracının yetkili kullanıcısıdır. 2012’de Process Work Institute’te Process Work Intensive programını ve Process Work Institute Psikoloji Sertifika Programını tamamlamıştır. 2013’de de Advanced Neuroscience Coaching, Transaksiyonel Analiz, Koçluk Süpervizyonu ve Koçluk Psikoloji Eğitimlerini almıştır.

2006 yılından bugüne kadar 2500 saatten fazla üst ve orta düzey yönetici koçluğu, takım koçluğu, ebeveyn koçluğu ve bireysel koçluğu ve 350 saate yakın kültürler arası koçluğu yapmıştır. International Coaching Federation Türkiye şubesinin Endeavor Türkiye ile yürüttüğü koçluk projesinde girişimcilerle çalışmıştır. Halen sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği öğrencilerine gönüllü koçluk yapan Bachir, Deniz Yıldızı Projesi öğrencilerine de “Zaman Planlama ve Yönetimi” konulu seminerler sunmuştur. Kültür Üniversitesi İşletme Kulübü öğrencilerine “Farkındalık ve Yaşam Koçluğu” konulu workshop çalışması düzenlemiştir.

Souzan Bachir DEİK, İTO, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Halep Sanayi ve Ticaret Odası ve OKAN Üniversitesi’nde “Dış Ticaret ve Orta Doğu’da İş Yapmak” konulu seminerlerde ve ICF’in 1. Koçlar Buluşması’nda ‘Sistem Kavramının Koçlukta Kullanılması’ konulu panelde konuşmacı olmuş, 2014 de Venedik’te yapılan Avrupa Yönderlik ve Koçluk Konseyi’nin Uluslararası Konferansı’nda ‘’Farklı Kültürler ve Koçluk’’ başlıklı konuşma yapmıştır.

Çok renkli bir şahsiyet olan Souzan, enerjisini karşısındaki kişiye doğru aktarabilen, pozitif bakış açısına sahip, berrak bir zihinle netliğini ortaya koyan ve danışanlarını amaçları doğrultusunda motive edebilen başarılı bir hayat rehberidir.

Anket
Başarılı Liderlik İçin En Önemli Kriter Sizin İçin Hangisidir?
İlham Verebilmek
Vizyon Sahibi Olmak
Güven Vermek
Etik Değerlere Sahip Olmak
Box3 Kutu2

Video

Sosyal Medya
  • Instagram
share

1
yhh

Referans Logoları